  • F750J337MCC
F750J337MCC
advertisement
Manufacturer No:
F750J337MCC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F750J337MCC
Package:
2812 (7132 Metric)
Datasheet:
Description:
330μF ±20% 150mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0208mA Tape & Reel (TR) 2812 (7132 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
F750J337MCC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2812 (7132 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F75, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.0208mA
  • Ripple Current
    343mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    3.2mm