  • F56-650-C2
F56-650-C2
advertisement
Manufacturer No:
F56-650-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F56-650-C2
Package:
Datasheet:
F56-650-C2
Description:
Power Transformers 56VCT@.65A 28V@1.3A 36VA 6pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F56-650-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Power Rating
    36W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.3A Series 650mA
  • Power - Max
    36VA
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 28V Series 56V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    650mA
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm
  • Width
    55.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Published
    2012
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W