  • F412R-12MB
F412R-12MB
advertisement
Manufacturer No:
F412R-12MB
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-F412R-12MB
Package:
Axial
Datasheet:
F412R-12MB
Description:
FAN AXIAL 41X12.2MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F412R-12MB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.044lb 19.96g
  • Body Material
    PBT
  • Material - Frame
    Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    2006
  • Series
    F412R
  • Size / Dimension
    Square - 41mm Lx41mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    720mW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.060A
  • Max Power Dissipation
    720mW
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    60mA
  • RPM
    5400 RPM
  • Bearing Type
    1 Ball/1 Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    5.3 CFM (0.148m3/min)
  • Noise
    23.0 dB(A)
  • Voltage Range
    10.2V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.102 in H2O (25.5 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Length
    41mm
  • Width
    12.2mm