  • F17HA-05MC
F17HA-05MC
advertisement
Manufacturer No:
F17HA-05MC
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-F17HA-05MC
Package:
Axial
Datasheet:
F17HA-05MC
Description:
FAN AXIAL 17X8MM 5VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F17HA-05MC
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.005lb 2.27g
  • Material - Frame
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Material - Blade
    Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    2006
  • Series
    F17HA
  • Size / Dimension
    Square - 17mm Lx17mm H
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    140°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    150mW
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Current Rating (Amps)
    0.030A
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Depth
    8mm
  • Current Rating
    30mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • RPM
    8000 RPM
  • Bearing Type
    Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    0.530 CFM (0.015m3/min)
  • Power Consumption
    700mW
  • Noise
    7.0 dB(A)
  • Voltage Range
    4.5V~5.5VDC
  • Static Pressure
    0.040 in H2O (10.0 Pa)
  • Height
    17mm
  • Width
    8.00mm