  • F3L400R07ME4B23BOSA1
F3L400R07ME4B23BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
F3L400R07ME4B23BOSA1
HK JDW NO:
376-F3L400R07ME4B23BOSA1
Description:
IGBT MOD 650V 450A 1150W
Step5Bar-code shipping tag
F3L400R07ME4B23BOSA1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    2 Independent
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1150W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    450A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    1150W
  • Turn On Time
    260 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.95V @ 15V, 400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    758 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    26nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    1.95 V