  • F340Y235630JFP2B0
F340Y235630JFP2B0
advertisement
Manufacturer No:
F340Y235630JFP2B0
HK JDW NO:
886-F340Y235630JFP2B0
Datasheet:
F340Y235630JFP2B0
Description:
F340Y2 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
F340Y235630JFP2B0
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.654 16.60mm