  • 105MHBS70K2H
105MHBS70K2H
advertisement
Manufacturer No:
105MHBS70K2H
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-105MHBS70K2H
Package:
Radial
Datasheet:
105MHBS70K2H
Description:
MHBS 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1275V 1.275kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
105MHBS70K2H
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MHBS
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.433W 32.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1275V 1.275kV
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17.8mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1275V
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm