  • BFC238025243
BFC238025243
advertisement
Manufacturer No:
BFC238025243
HK JDW NO:
886-BFC238025243
Datasheet:
BFC238025243
Description:
MKP380 0.024μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238025243
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    299.994654mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    MKP380
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.024μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    3.5052mm