  • F161ZS224K400V
F161ZS224K400V
advertisement
Manufacturer No:
F161ZS224K400V
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F161ZS224K400V
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
F161 0.22μF Film Capacitor ±10% Nonstandard Solder Pads 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
F161ZS224K400V
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    F161
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.591W 16.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Bulk
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Size Code
    6559
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.283 7.20mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    15mm