  • EXB-2HV103JV
EXB-2HV103JV
advertisement
Manufacturer No:
EXB-2HV103JV
HK JDW NO:
590-EXB-2HV103JV
Package:
1506, Convex, Long Side Terminals
Datasheet:
EXB-2HV103JV
Description:
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1506
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EXB-2HV103JV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    793.786648μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    EXB
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.063W 3.80mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    Convex
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Applications
    Automotive AEC-Q200
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-9
  • Subcategory
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    8
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    63mW
  • Number of Resistors
    8
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    62.5mW
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm