  • EXB-28V511JX
EXB-28V511JX
advertisement
Manufacturer No:
EXB-28V511JX
HK JDW NO:
590-EXB-28V511JX
Package:
0804, Convex, Long Side Terminals
Datasheet:
EXB-28V511JX
Description:
Res Thick Film Array 510 Ohm 5% ±200ppm/C ISOL Molded 8-Pin 0804(4 X 0402) Convex SMD Punched Carrier T/R
Step5Bar-code shipping tag
EXB-28V511JX
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    EXB
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.039W 2.00mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Convex
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    510Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive AEC-Q200
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-9
  • Subcategory
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Depth
    1mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    50V
  • Number of Resistors
    4
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    62.5mW
  • Element Power Dissipation
    0.063W
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm