  • EW-50-14-T-S-990
EW-50-14-T-S-990
advertisement
Manufacturer No:
EW-50-14-T-S-990
HK JDW NO:
680-EW-50-14-T-S-990
Package:
Datasheet:
EW-50-14-T-S-990
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-50-14-T-S-990
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.990 25.146mm
  • Length - Overall Pin
    1.430 36.322mm
  • Length - Post (Mating)
    0.110 2.794mm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm