  • EW-50-14-L-D-1000
EW-50-14-L-D-1000
advertisement
Manufacturer No:
EW-50-14-L-D-1000
HK JDW NO:
680-EW-50-14-L-D-1000
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 100 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-50-14-L-D-1000
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Flex Stack, EW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Length - Stack Height
    1.000 25.400mm
  • Length - Overall Pin
    1.430 36.322mm
  • Length - Post (Mating)
    0.100 2.540mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm