  • EW-50-12-S-S-240
EW-50-12-S-S-240
advertisement
Manufacturer No:
EW-50-12-S-S-240
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-EW-50-12-S-S-240
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-50-12-S-S-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Flex Stack, EW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.240 6.096mm
  • Length - Overall Pin
    1.030 26.162mm
  • Length - Post (Mating)
    0.460 11.684mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm