  • EW-28-20-S-S-590
EW-28-20-S-S-590
advertisement
Manufacturer No:
EW-28-20-S-S-590
HK JDW NO:
680-EW-28-20-S-S-590
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 28 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-28-20-S-S-590
    Bulk
  • Published
    2016
  • Number of Positions
    28
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    28
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.590 14.986mm
  • Length - Overall Pin
    1.130 28.702mm
  • Length - Post (Mating)
    0.210 5.334mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm