  • EW-19-19-S-S-990
EW-19-19-S-S-990
advertisement
Manufacturer No:
EW-19-19-S-S-990
HK JDW NO:
680-EW-19-19-S-S-990
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 19 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-19-19-S-S-990
  • Number of Positions
    19
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    19
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.990 25.146mm
  • Length - Overall Pin
    1.330 33.782mm
  • Length - Post (Mating)
    0.010 0.254mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm