  • EW-16-14-S-S-900
EW-16-14-S-S-900
advertisement
Manufacturer No:
EW-16-14-S-S-900
HK JDW NO:
680-EW-16-14-S-S-900
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-16-14-S-S-900
    Flex Stack, EW
  • Published
    2016
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.900 22.860mm
  • Length - Overall Pin
    1.430 36.322mm
  • Length - Post (Mating)
    0.200 5.080mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm