  • EW-16-12-L-S-665
EW-16-12-L-S-665
advertisement
Manufacturer No:
EW-16-12-L-S-665
HK JDW NO:
680-EW-16-12-L-S-665
Package:
Datasheet:
EW-16-12-L-S-665
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-16-12-L-S-665
    Bulk
  • Published
    2016
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.665 16.891mm
  • Length - Overall Pin
    1.030 26.162mm
  • Length - Post (Mating)
    0.035 0.889mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm