  • EW-12-20-L-S-228
EW-12-20-L-S-228
advertisement
Manufacturer No:
EW-12-20-L-S-228
HK JDW NO:
680-EW-12-20-L-S-228
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-12-20-L-S-228
    Flex Stack, EW
  • Published
    2016
  • Number of Positions
    12
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.228 5.791mm
  • Length - Overall Pin
    1.130 28.702mm
  • Length - Post (Mating)
    0.572 14.529mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm