  • EW-10-19-T-S-500
EW-10-19-T-S-500
advertisement
Manufacturer No:
EW-10-19-T-S-500
HK JDW NO:
680-EW-10-19-T-S-500
Description:
Flex Stack, EW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
EW-10-19-T-S-500
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1
  • Gender
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    10
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.500 12.700mm
  • Length - Overall Pin
    1.330 33.782mm
  • Length - Post (Mating)
    0.500 12.700mm
  • Length - Tail
    0.330 8.382mm