  • EVQ-PPMA25
EVQ-PPMA25
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-PPMA25
HK JDW NO:
590-EVQ-PPMA25
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
EVQ-PPMA25
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-PPMA25
    Select All
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    240gf
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    6.00mm x 3.50mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    2.50mm
    10ms
  • Body Height
    1.8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    Dust Proof
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • Series
    EVQPP
  • Feature
    Grounding Pin
  • Part Status
    Obsolete
    BOX; TAPE AND REEL
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    Dust Proof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    J Lead
  • Body Length or Diameter
    6mm
  • Body Breadth
    3.7 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A