  • EVQ-P2P02W
EVQ-P2P02W
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-P2P02W
HK JDW NO:
590-EVQ-P2P02W
Package:
Datasheet:
EVQ-P2P02W
Description:
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EVQP2P02W Tactile Switch, Non Illuminated, 1 N, 15 V, 20 mA, Solder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-P2P02W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    EVQP2
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Grounding Pin
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    J-Bend
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    GOLD/SILVER
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Rectangular Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Max Current Rating
    20mA
  • Electrical Life
    1e+06 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    15V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    20mA
  • Operating Force
    100gf
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@15VDC
  • Outline
    4.70mm x 3.50mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    2.50mm
  • Number of Switches
    1
  • Contact Bounce Time-Max
    10ms
  • Height
    2.5mm
  • Length
    3.5mm