  • EVQ-PPFA25
EVQ-PPFA25
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-PPFA25
HK JDW NO:
590-EVQ-PPFA25
Package:
Datasheet:
EVQ-PPFA25
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-PPFA25
    Select All
  • Contact Timing
    SNAP ACTION
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    6.00mm x 3.50mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Color
    BLACK
  • Contact Function
    OFF-(ON)
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Travel
    0.254 mm
  • Solderability
    WAVE
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    2.50mm
    10ms
  • Body Height
    1.8mm
  • Actuator Length
    0.028 inch
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • Series
    EVQPP
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Additional Feature
    TAPE AND REEL PACKAGING
    BOX; TAPE AND REEL
  • Ingress Protection
    Dust Proof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    6mm
  • Body Breadth
    3.7 mm
  • Actuator Type
    Standard
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    250VAC V