  • EVQ-P6EB35
EVQ-P6EB35
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-P6EB35
HK JDW NO:
590-EVQ-P6EB35
Package:
Datasheet:
EVQ-P6EB35
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-P6EB35
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    EVQP6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Ingress Protection
    Dust Proof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    J Lead
  • Body Length or Diameter
    4.1mm
  • Body Breadth
    4.1 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Electrical Life
    1000000 Cycle(s)
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    160gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@15VDC
  • Outline
    4.10mm x 4.10mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    0.35mm
  • Number of Switches
    1
  • Contact Bounce Time-Max
    8ms
  • Body Height
    0.35mm