  • EVP-AAR02Q
EVP-AAR02Q
advertisement
Manufacturer No:
EVP-AAR02Q
HK JDW NO:
590-EVP-AAR02Q
Package:
Datasheet:
EVP-AAR02Q
Description:
3.5 X 2.9 X 1.7MM / 5.0N / 0.15M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVP-AAR02Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EVPAA
  • Feature
    Grounding Pin
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    500gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    3.50mm x 2.90mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.15mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    1.70mm