  • EVP-0AFB65
EVP-0AFB65
advertisement
Manufacturer No:
EVP-0AFB65
HK JDW NO:
590-EVP-0AFB65
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
EVP-0AFB65
Description:
Tactile Switches SPST-NO Force 1.6 N OFF-(ON) .65mm H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVP-0AFB65
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    EVP0A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    500,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    20mA
  • Operating Force
    163gf
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    3.00mm x 2.60mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.15mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    0.65mm