  • EVN-5CSX50B22
EVN-5CSX50B22
advertisement
Manufacturer No:
EVN-5CSX50B22
HK JDW NO:
590-EVN-5CSX50B22
Package:
Datasheet:
EVN-5CSX50B22
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVN-5CSX50B22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EVN
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.142 x 0.122 Face x 0.071 H 3.60mmx3.10mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    25°C
  • Working Voltage
    50V
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    1.8034mm