  • ETT630N18P60HPSA1
ETT630N18P60HPSA1
advertisement
Manufacturer No:
ETT630N18P60HPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-ETT630N18P60HPSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
60 MM THYRISTOR/THYRISTOR MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ETT630N18P60HPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Mfr
    Infineon Technologies
  • Operating Temperature
    135°C (TJ)
  • Series
  • Voltage - Off State
    1.8 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    16800A, 20000A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    700 A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    628 A