  • ESR25JZPF6201
ESR25JZPF6201
advertisement
Manufacturer No:
ESR25JZPF6201
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-ESR25JZPF6201
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ESR25JZPF6201
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 6.2kOhm, 0.667W 2/3W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2203
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESR25JZPF6201
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    6.2kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.667W 2/3W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.66W
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm