  • ESMQ451VSN561MR50S
ESMQ451VSN561MR50S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ451VSN561MR50S
HK JDW NO:
856-ESMQ451VSN561MR50S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ451VSN561MR50S
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.50599mA
  • Ripple Current
    2.82A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.82A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.033A @ 50kHz
  • ESR
    592 mΩ
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm