  • ESMQ201ELL470MK20S
ESMQ201ELL470MK20S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ201ELL470MK20S
HK JDW NO:
856-ESMQ201ELL470MK20S
Package:
Radial, Can
Description:
SMQ 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 270mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ201ELL470MK20S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    270mA
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    486mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm