  • ESMQ101ELL102MMP1S
ESMQ101ELL102MMP1S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ101ELL102MMP1S
HK JDW NO:
856-ESMQ101ELL102MMP1S
Package:
Radial, Can
Description:
SMQ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 118
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ101ELL102MMP1S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.35A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.025A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm