  • ESMH630VND123MA45T
ESMH630VND123MA45T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH630VND123MA45T
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMH630VND123MA45T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
SMH 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.19A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ESMH630VND123MA45T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    6.19A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.19A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.428A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm