  • ESMH500VNN123MR50T
ESMH500VNN123MR50T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH500VNN123MR50T
HK JDW NO:
856-ESMH500VNN123MR50T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.6A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH500VNN123MR50T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SMH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.6A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.048A @ 100kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm