  • ESMH401VNN271MB25T
ESMH401VNN271MB25T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH401VNN271MB25T
HK JDW NO:
856-ESMH401VNN271MB25T
Description:
SMH 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 1.575Dia 40.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH401VNN271MB25T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    921mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.7A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.431A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm