  • ESMH401VNN151MR25T
ESMH401VNN151MR25T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH401VNN151MR25T
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMH401VNN151MR25T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.16A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH401VNN151MR25T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.658Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.16A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.16A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6588A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm