  • ESMH401VND821MB50T
ESMH401VND821MB50T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH401VND821MB50T
HK JDW NO:
856-ESMH401VND821MB50T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
SMH 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.53A 1.575Dia 40.00mm -25°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ESMH401VND821MB50T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SMH
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    303mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.53A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.53A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.0479A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm