  • ESMH350VSN123MQ45T
ESMH350VSN123MQ45T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH350VSN123MQ45T
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMH350VSN123MQ45T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.98A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH350VSN123MQ45T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMH
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.98A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.98A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.2984A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm