  • ESMG630ELL821MN20S
ESMG630ELL821MN20S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG630ELL821MN20S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG630ELL821MN20S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.37A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMG630ELL821MN20S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.37A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.37A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.644A @ 100kHz
  • Diameter
    20mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm