  • ESMG451ELL470MLP1S
ESMG451ELL470MLP1S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG451ELL470MLP1S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG451ELL470MLP1S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 265mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 451
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESMG451ELL470MLP1S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    265mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    265mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    477mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm