  • ESMG160ELL223MQ40S
ESMG160ELL223MQ40S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG160ELL223MQ40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG160ELL223MQ40S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.72A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMG160ELL223MQ40S
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    22000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.72A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.72A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.0176A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm