  • ESH336M050AC3AA
ESH336M050AC3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH336M050AC3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESH336M050AC3AA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ESH336M050AC3AA
Description:
ESH 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 105mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 18594
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESH336M050AC3AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    ESH
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    16.5μA
  • Ripple Current
    105mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    95mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    190mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm