  • ESD5Z3.3T1G
ESD5Z3.3T1G
advertisement
Manufacturer No:
ESD5Z3.3T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-ESD5Z3.3T1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
ESD5Z3.3T1G
Description:
TVS DIODE 3.3V 14.1V SOD523
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESD5Z3.3T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    105pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Depth
    800μm
  • Base Part Number
    ESD5Z
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.3V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    50nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    11.2A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Clamping Voltage
    14.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Peak Pulse Current
    11.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Max Surge Current
    11.2A
  • Peak Pulse Power
    158W
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    5V
  • Capacitance @ Frequency
    105pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    5V
  • Max Breakdown Voltage
    5V
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    800μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ