  • SMAJ45A-E3/61
SMAJ45A-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ45A-E3/61
HK JDW NO:
884-SMAJ45A-E3/61
Datasheet:
SMAJ45A-E3/61
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 400W 45V 5% Uni
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ45A-E3/61
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    45V
    30
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    45V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
  • Clamping Voltage
    72.7V
  • Peak Pulse Current
    5.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    45V
  • Max Surge Current
    5.5A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    55.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    50V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    40A
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm