  • ERZ-E10A391
ERZ-E10A391
advertisement
Manufacturer No:
ERZ-E10A391
HK JDW NO:
590-ERZ-E10A391
Package:
Disc 11.5mm
Datasheet:
ERZ-E10A391
Description:
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ERZE10A391TVS Varistor, E10 Series, 300 V, 385 V, 650 V, Disc 11.5mm, Absorber
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERZ-E10A391
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 11.5mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    ZNR®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    400pF
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    385V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    320V
  • Clamping Voltage
    650V
  • Max Surge Current
    4.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    400pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    429V
  • Energy
    91J
  • Varistor Voltage (Min)
    351V
  • Varistor Voltage (Typ)
    390V
  • Maximum AC Volts
    250V
  • Varistor Voltage
    390V
  • Maximum DC Volts
    320V
  • Current - Surge
    4.5kA
  • Clamping Current
    10A
  • Diameter
    11.5mm
  • Thickness
    6.3mm