  • ERWE401LGC182MC96M
ERWE401LGC182MC96M
advertisement
Manufacturer No:
ERWE401LGC182MC96M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ERWE401LGC182MC96M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
RWE 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.7A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ERWE401LGC182MC96M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RWE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1800μF
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.98A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    3.780 96.00mm