  • ERA-6YEB271V
ERA-6YEB271V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-6YEB271V
HK JDW NO:
590-ERA-6YEB271V
Datasheet:
ERA-6YEB271V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-6Y Series, Thin Film, 270Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 16436
Step5Bar-code shipping tag
ERA-6YEB271V
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm