  • ER1641-683JR
ER1641-683JR
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-683JR
HK JDW NO:
79-ER1641-683JR
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-683JR
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    ER1641
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
    1
  • Current Rating
    180mA
  • Lead Length
    36.53mm
  • Inductance
    68μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.44Ohm Max
  • Max DC Current
    180mA
  • Frequency - Self Resonant
    21MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • Diameter
    4.11mm