  • EPM1270GT144I5N
EPM1270GT144I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM1270GT144I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM1270GT144I5N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM1270GT144I5N
Description:
PMIC 144 Pin 1.8797GHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM1270GT144I5N Overview
A mobile phone network consists of 980macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].The device is programmed with 116 I/O ports.The device is programmed with 144 terminations.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 1.8V.It is a part of the family [0].A chip with 144pins is programmed.When using this device, IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3Vis also available.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].In this case, FLASHwill be used to store the data.The electronic part is mounted by Surface Mount.The 144pins are designed into the board.It operates with the maximal supply voltage of 1.89V.It operates with the minimal supply voltage of 1.71V.A total of 116Programmable I/Os are present.There is a maximum frequency of 1.8797GHz.Ideally, the operating temperature should be greater than -40°C.Temperatures should be lower than 100°C when operating.The system consists of 127 logic blocks (LABs).Fundamental building blocks consist of 1270logic elements/cells.If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.Devices include a memory of 1kBavailable for the storage of programs and data.
EPM1270GT144I5N Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
127 logic blocks (LABs)
EPM1270GT144I5N Applications
There are a lot of Altera EPM1270GT144I5N CPLDs applications.
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Address decoding
  • ROM patching
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • I/O expansion
  • PLC analog input modules
  • Discrete logic functions
  • Bootloaders for FPGAs
  • State machine design
Step5Bar-code shipping tag
EPM1270GT144I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    116
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    1270
  • Number of Programmable I/O
    116
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    127
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    980
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm