  • EP20K160ETC144-1
EP20K160ETC144-1
advertisement
Manufacturer No:
EP20K160ETC144-1
HK JDW NO:
386-EP20K160ETC144-1
Package:
144-LQFP
Datasheet:
EP20K160ETC144-1
Description:
1.6mm mm FPGAs APEX-20KE® Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
Quantity:
In Stock : 6389
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EP20K160ETC144-1
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    EP20K160
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Number of Outputs
    80
  • Number of I/O
    88
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Propagation Delay
    1.55 ns
  • Number of Inputs
    80
  • Number of Logic Elements/Cells
    6400
  • Total RAM Bits
    81920
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    640
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm